Şarkılara Mektuplar, Alemşah Fırat

SARKILARA MEKTUPLAR

Şarkılara Mektuplar sözün, mektuplaşmanın ve müziğin iyileştirici, birleştirici ve dönüştürücü gücüne inanan bir paylaşım ve açık üretim alanı. Pandemi boyunca yaşadığımız ortak duygu ve deneyimleri mektuplara ve mektupları şarkılara dönüştürmeyi amaçlıyor. 

 

Biriken özlemlerimiz, yaşanan ve yaşanamayan duygularımız, kayıplarımız, yaşama sevincimiz, farkındalıklarımız, hayallerimiz, kısaca tüm ‘arzuhal’lerimizle mektuplara yazılalım istiyor. Zarfsız ve pulsuz açık mektuplarımız yazının ve ezginin göğünde dilden kulağa uzanarak şarkılara dönüşsün.

Şarkılara Mektuplar;

  • Herkese açık bir paylaşım alanı ve bir blog. Mektup yazımında biçimsel denemeleri son derece hoş karşılıyor. 

 

  • Belli dönemlerde konuya göre mektup çağrısı yapsa da, mesafe, yaşam, ölüm, ev, özlem, aşk, doğa, döngü, başlangıç, zaman, değişim, belirsizlik, yalınlaşma, tüketim, umut, yaşlılık, çocukluk, rüyalar vb konular veya mektup yazarının bir başka içeriğine her daim açık. 

 

  • Mektuplar sevdiğimiz, kaybettiğimiz, özlediğimiz, bilmediğimiz, adlandıramadığımız birine, bir şeye, kendimize ya da dünyaya hitaben yazılabiliyor.

  • Şiir, fotoğraf, resim, öykü, ses ve görüntü dosyası gibi her türlü ifade araçları kullanılabiliyor.

 

Mektuplar blogda zamanın güncesi olarak kayda geçerken, içlerinden bazıları projenin  şarkı yazarları inisiyatifiyle şarkılara dönüşüyor. Şarkılarımız Ada Müzik tarafından yayınlanıyor. Yayınlanan mektuptan şarkılarımıza tüm dijital platformların yanı sıra Şarkılar sayfamızdan ulaşabilir, dinleyebilirsiniz 

Şarkılara Mektuplar, müzisyen Banu Kanıbelli'nin Açık Radyo’da yayınlanan Sahibine Şarkılar programınınyazar Eylem Ejder'in Mimesis Dergi’deki Tiyatro Mektuplarının Covid-19 günlerinde karşılaşmasıyla projeleşti; yine Banu ve Eylem tarafından yürütülüyor. 

Ekran Resmi 2020-07-29 09.15.53.png

Müzisyen, eğitimci

 

Müzik, psikoloji, felsefe olan ilgisi ve birikimini birbiriyle psikoloji ve felsefeyle harcanıyor, çocuk-yetişkin a yönelik üretiyor. 

Müzik yazarlığının yanı sıra, eğitmenlik, radyo programcılığı yapıyor. 1996'dan bu yana yayınlanan tüm albümleri Ada Müzik portföyünde yer almakta.

Banu Kanıbelli

Eylem Ejder

Yazar, eleştirmen, tiyatrocu

Tiyatro alanında doktora yapıyor. İstanbul’da ve zaman zaman yurt dışında yazar, editör, araştırmacı ve eleştirmen olarak faaliyet gösteriyor.  Şu sıralar mektup, günlük, şiir gibi farklı edebi ve sanatsal ifade alanlarıyla eleştirel ve performatif yazını birleştirmeye çalışan deneysel, kolektif, yaratıcı çalışmalar üzerine yoğunlaşmakta. 

Bizi Şarkılara Mektuplar (www.letterstosongs.com) ve Banu Kanıbelli’nin hazırlayıp sunduğu Sahibine Şarkılar radyo programımızdan takip edebilirsiniz. Sahibine Şarkılar, Açık Radyo’da iki haftada bir çarşambaları 19.00-19.30 arasında Açık Dergi programında yayınlanıyor. 

Sahibine Şarkılar Açık Radyo Blog arşivi: https://acikradyo.com.tr/program/sahibine-sarkilar

ev2.png