Şarkılara Mektuplar, Alemşah Fırat

SARKILARA MEKTUPLAR

Şarkılara Mektuplar sözün, mektuplaşmanın ve müziğin iyileştirici, birleştirici ve dönüştürücü gücüne inanan bir paylaşım ve açık üretim alanı. Pandemi boyunca yaşadığımız ortak duygu ve deneyimleri mektuplara ve mektupları şarkılara dönüştürmeyi amaçlıyor. 

 

Müzisyen Banu Kanıbelli'nin Açık Radyo’da yayınlanan Sahibine Şarkılar programınınyazar Eylem Ejder'in Mimesis Dergi’deki Tiyatro Mektuplarının Covid-19 günlerinde karşılaşmasıyla projeleşti; yine Banu ve Eylem tarafından yürütülüyor. 

Biriken özlemlerimiz, yaşanan ve yaşanamayan duygularımız, kayıplarımız, yaşama sevincimiz, farkındalıklarımız, hayallerimiz, kısaca tüm ‘arzuhal’lerimizle mektuplara yazılalım istiyor. Zarfsız ve pulsuz açık mektuplarımız yazının ve ezginin göğünde dilden kulağa uzanarak şarkılara dönüşsün.

Şarkılara Mektuplar;

  • Herkese açık bir paylaşım alanı ve bir blog. Mektup yazımında biçimsel denemeleri son derece hoş karşılıyor. 

 

  • Belli dönemlerde konuya göre mektup çağrısı yapsa da, mesafe, yaşam, ölüm, ev, özlem, aşk, doğa, döngü, başlangıç, zaman, değişim, belirsizlik, yalınlaşma, tüketim, umut, yaşlılık, çocukluk, rüyalar vb konular veya mektup yazarının bir başka içeriğine her daim açık. 

 

  • Mektuplar sevdiğimiz, kaybettiğimiz, özlediğimiz, bilmediğimiz, adlandıramadığımız birine, bir şeye, kendimize ya da dünyaya hitaben yazılabiliyor.

  • Şiir, fotoğraf, resim, öykü, ses ve görüntü dosyası gibi her türlü ifade araçları kullanılabiliyor.

 

Mektuplar blogda zamanın güncesi olarak kayda geçerken, içlerinden bazıları da projenin  şarkı yazarları inisiyatifiyle şarkılara dönüşüyor.

Müzisyen, eğitim danışmanı

 

Psikoloji, felsefe ve müzik formasyonları üzerine, yine bu alanların kesiştiği çalışmalarında farklı mecraları birbiriyle harmanlıyor. 

Müzik yazarlığının yanı sıra, eğitmenlik ve eğitim danışmanlığı çalışmaları devam ediyor. 1996'dan bu yana yayınlanan tüm albümleri Ada Müzik portföyünde yer almakta.

Banu Kanıbelli

Eylem Ejder

Yazar, eleştirmen, tiyatrocu

Tiyatro alanında doktora yapıyor. İstanbul’da ve zaman zaman yurt dışında yazar, editör, araştırmacı ve eleştirmen olarak faaliyet gösteriyor.  Şu sıralar mektup, günlük, şiir gibi farklı edebi ve sanatsal ifade alanlarıyla eleştirel ve performatif yazını birleştirmeye çalışan deneysel, kolektif, yaratıcı çalışmalar üzerine yoğunlaşmakta. 

Bizi Şarkılara Mektuplar (www.letterstosongs.com) ve Banu Kanıbelli’nin hazırlayıp sunduğu Sahibine Şarkılar radyo programımızdan takip edebilirsiniz. Sahibine Şarkılar, Açık Radyo’da iki haftada bir çarşambaları 19.00-19.30 arasında Açık Dergi programında yayınlanıyor. 

https://acikradyo.com.tr/program/sahibine-sarkilar

Kayıt arşivi için https://acikradyo.com.tr/program/223852/kayit-arsivi

© 2020 by Letters to Songs